Mesiac: apríl 2020

Mačky a tráva

Mačky a tráva

Mačky sú známe svojou starostlivosťou o kožúšok, ktorého úpravou trávia niekoľko hodín denne.  Tým sa im prirodzene ukladá v  tráviacom trakte uvoľnená srsť. Tieto chumáče srsti potrebuje mačička vylúčiť. Ak by sa totiž chĺpky ukladali ďalej v črevách, môže to spôsobiť veľké zdravotné problémy.

Siamská mačka

Siamská mačka

Siamská mačka alebo kráľovská mačka zo Siamu patrí ku krátkosrstým mačkám a pochádza z Thajska. Plemeno vzniklo pred rokom 1700 z domácich a chrámových mačiek.

Škótska klapouchá

Škótska klapouchá

Škótska klapouchá mačka je plemeno mačky domácej s génovou mutáciou, ktorá ovplyvňuje chrupavky a spôsobuje, že uši sa sklápajú dopredu a nadol, čo mačke dodáva „soví“ vzhľad. Prvá známa škótska klapouchá mačka bola objavená na farme v škótskom panstve Pertshire v roku 1961.

Continue reading Škótska klapouchá
Britská krátkosrstá

Britská krátkosrstá

Britky boli vyšľachtené v 19. storočí z domácich mačiek žijúcich na Britských ostrovoch. Na dosiahnutie želanej stavby tela boli krížené aj s perzskými mačkami. Britská mačka je v dnešnej dobe bezpochyby jedno z najpopulárnejších plemien na svete. Toto plemeno sa často označuje ako plyšový medvedík mačacieho …

Ruská modrá

Ruská modrá

Ide o veľmi staré plemeno mačiek, predpokladá sa, že je to pôvodné plemeno, ktoré žilo v okolí ruského prístavu Archangeľsk. Predpokladá sa, že sa v 19. storočí dostali s námorníkmi do Veľkej Británie.

Perzská mačka

Perzská mačka

Pôvod tohto plemena nie je celkom jasný, je však isté, že je to jedno z najstarších plemien mačiek. Pochádza pravdepodobne z púštnych a stepných mačiek žijúcich na Strednom východe.

Continue reading Perzská mačka
Sphynx

Sphynx

História bezsrstých mačiek je veľmi dlhá. Niektoré zdroje uvádzajú, že predkov dnešného plemena Sphynx poznali už starovekí Aztékovia. Ide o vôbec prvý plemeno, ktoré bolo cielene šľachtené ako bezsrsté za využitie jedincov, ktorí sa kvôli genetickej mutácii narodili bez srsti.

Bengálska mačka

Bengálska mačka

Je to mladé plemeno, ktoré vzniklo v 20. storočí skrížením divokej bengálskej mačky a mačky domácej. Mačičky sú známe svojou výnimočne spoločenskou a zvedavou povahou, sú mimoriadne hyperaktívne a zvedavé. Veľmi rady šplhajú, preto je dôležité mať doma poriadne škrabadlo, po ktorom by mohli liezť a …

Európska krátkosrstá mačka

Európska krátkosrstá mačka

Toto plemeno sa najviac podobá mačke domácej, prirodzene sa vyskytujúcej v celej Európe vrátane Slovenska. A je to aj najčastejšie plemeno mačičiek v našom hoteli.

Continue reading Európska krátkosrstá mačka